Úvodní strana > Městys
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Znak a prapor

Znak a prapor

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o "Cestě Liběcké" je v nedatované listině asi z r. 1146, ve které kníže Vladislav II. potvrzuje darování "Újezdu Liběckého" biskupství v Olomouci knížete Soběslavem I. r. 1125-26.

Libice vznikla jako osada strážců zemské stezky na pomezí Čech a Moravy.

Císařským dekretem ze 7. září 1795 byla Libice povýšena na městys. Znak ani pečet (pokud byly uděleny) se nezachovaly. Ztrátou významu Liběcké stezky (nahrazena Haberskou) ztratila na významu i obec. Dnes se stává Libice nad Doubravou opět významnou a rozvíjejíci se obcí.

Popis znaku

Zelenomodrý štít dělený šikmým břevnem, nahoře postavený jetelový trojlístek, dole tři vlnitá břevna - vše stříbrné.

Idea

  1. Tvar štítu - gotický (lomený) zdůrazňuje stáří a historický význam obce.
  2. Šikmý pruh - cesta "Liběcká", jedna z nejvýznamnějších a nejstarších z Čech na Moravu.
  3. Heraldické figury - Jetelový list z erbu K. Gűltlera z Kleebornu, který zavedl pěstování jetele ve zdejší oblasti, přínos pro zemědělství. Vlnky - řeka Doubrava.
  4. Tinktury - zelená: lesy, louky, modrá - řeka Doubrava, stříbrná - zdůrazňuje historický význam.
Vytvořeno 6.4.2022 2:22:36 | přečteno 543x | myjj
Publicita
load