Úvodní strana > Městys > Cestovní ruch > Památky
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kostel sv. Jiljí

Kostel sv. Jiljí

Původně zde již v 11. století stávala kaple, k níž byla později přistavěna loď a kaple byla povýšena na  kostel Sv. Jiljí opata, který byl ve 12. století farním v Německobrodském děkanátu. Roku 1350 náležel vilémovskému klášteru a později byl filiálním Chotěboře. Roku 1580 byla přistavěna věž a roku 1654 byl předán k faře ve Studenci, kam patřil až do roku 1672. V tomto roce zde byla postavena fara a kostel byl opět kostelem farním. Prvním farářem byl ustanoven František Folger. Ve druhé polovině 17. století byl opraven a barokně přestavěn. Hlavní oltář je empírový s obrazem Sv. Jiljí s laní. Postranní oltář Panny Marie pochází z 2. Poloviny 18. Století a byl sem převezen ze zámku na Štěpánově.

Okolo kostela se rozkládal hřbitov, který byl obehnán zdí, ve které byly vestavěny dvě kaple, z nichž 1 se do současné doby nedochovala, stejně jako márnice a část zdi.

Vytvořeno 10.4.2022 14:55:25 | přečteno 129x | myjj
Publicita
load